Reumatyzm

Reumatyzm jest określeniem ponad 100 różnych jednostek chorobowych, które obejmują cały układ ruchu, a nie tylko stawy. Dzieli się je na dwie grupy – związane ze starzeniem się tkanek (np. zwyrodnienie stawów, osteoporoza) i nie związane z wiekiem (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia metaboliczne).

Reumatyzm charakteryzuje się swą powszechnością, bolesnym i przewlekłym przebiegiem, wysokimi kosztami oraz marnymi rokowaniami. Uciążliwe dolegliwości zapalenia stawów i tkanek wokół są spowodowane przez substancje wytwarzane przez organizm zwane mediatorami zapalenia, takimi jak prostaglandyna i histamina. Produkowane są one i uwalniane przez komórki zapalenia: leukocyty, granulocyty, limfocyty czyli białe ciałka krwi, płytki krwi, makrofagi, komórki tuczne. Choroby reumatyczne w dużym stopniu powodują upośledzenie sprawności fizycznej, to też lepiej im zapobiegać i nie dopuścić do zaatakowania całego układu ruchu.

Ta dolegliwość dotyka przede wszystkim kobiety, jest to 70% wszystkich przypadków. Niestety, na obecnym poziomie rozwoju medycyny nie potrafimy całkowicie wyleczyć z tej choroby reumatycznej. Można jedynie łagodzić dolegliwości i usprawniać narząd ruchu rehabilitacją.

Jakie są przyczyny powstawania chorób reumatycznych?            

Tak naprawdę to nadal są one nieznane ale wiadomo, że wpływ mają niekorzystne czynniki środowiska a także predyspozycje genetyczne jak również komplikacje po przebytych chorobach jak angina oraz dieta.

Przewlekłe zapalenie stawów objawia się silnym bólem stawów, który nasila się do tego stopnia, że staje się nie do zniesienia i potrafi wyłączyć z aktywnego życia. Dlatego chorzy są niewyspani, rozdrażnieni a nawet wpadają w stany depresyjne. Z czasem reumatyzm może zaatakować serce, płuca, nerki oraz układ nerwowy a zmiany, które dokonały się w obrębie stawu są nie do cofnięcia.

Jeśli zdiagnozowanie choroby nastąpi we wczesnym jej stadium, to rokowania w leczeniu są optymistyczne. Współcześnie medycyna dysponuje lekami nowej generacji tak zwanymi medykamentami biologicznymi, które wiążą leukocyty niszczące stawy. W ten sposób białe ciałka krwi stają się nieaktywne a choroba reumatyczna jest zahamowana. Słabą stroną leków biologicznych jest ich wysoki koszt.

Jak przeciwdziałać dolegliwościom reumatyzmu?

Na pewno dieta ma kluczowe znaczenie, poglądy, że ma ona związek z reumatyzmem, były przez długi czas uważane za średniowieczny zabobon. Jednakże współczesna medycyna, badania naukowe wykazują wpływ diety na remisje ostrych ataków bólu i obrzęku stawów. Jest rzeczą wiadomą, że skłonności do reumatyzmu mogą być wrodzone, że rolę odgrywają także inne czynniki jak wirusy, ale są liczne dowody na wpływ czynników dietetycznych.

Jak dieta może powodować nasilenie dolegliwości reumatyzmu?

Przyjmuje się, że może mieć znaczenie na dwa sposoby.

Pierwszy, to fakt, że niektóre składniki diety, przede wszystkim tłuszcze mają udział w regulacji działań hormonopodobnych substancji określanych eikosanoidami, które kontrolują stany zapalne, bóle, i inne objawy reumatyczne.

Drugi sposób pokazuje, że może być on wywołany przez nagłą reakcję alergiczną na pewne pokarmy. Tak więc objawy zostaną złagodzone poprzez wprowadzenie do menu potraw korzystnie działających takich jak tłuste ryby, dieta wegetariańska, imbir. 

Eliminowanie takich, które mogą wyzwalać lub zaostrzać dolegliwości reumatyzmu. A są to: kukurydza, pszenica, mleko, mięso, omega -6 kwasy tłuszczowe (olej słonecznikowy, kukurydziany, krokoszowy)

Oprócz diety wymienić należy masaże klasyczne i wodne, aktywność także rehabilitacja: kinezyterapia, balneologia, termoterapia-krioterapia, magnetoterapia, laseroterapia